Tygodnik

2018-11-16

Spowolnienie, którego nie ma


Najbliższy tydzień w pigułce
• Największym zaskoczeniem w danych makro był wstępny odczyt PKB za III kw., który pokazał wzrost o 5,1% r/r, a po odsezonowaniu 1,7% kw/kw i 5,7% r/r. Nie wiemy wciąż jaka była struktura tego wzrostu (szczegółowe dane poznamy dopiero na koniec miesiąca), ani jak wytłumaczyć fakt, że taki odczyt wskazuje na wyraźne ożywienie aktywności ekonomicznej w III kwartale, gdy tymczasem większość innych sygnałów napływających z gospodarki wskazuje na spowolnienie. Drugą pozytywną niespodzianką były dane o płacach w gospodarce narodowej, które w III kw. przyspieszyły do 7,6% r/r (najwięcej od dekady!), co może wskazywać – również wbrew wcześniejszym sygnałom – że presja płacowa jednak nie hamuje. Obie informacje pozwalają z nieco większym optymizmem patrzeć na perspektywy gospodarki na najbliższe miesiące/kwartały.
• W najbliższych dniach pojawi się sporo nowych krajowych danych: październikowe płace i zatrudnienie w sektorze firm w poniedziałek, produkcja w przemyśle i budownictwie we wtorek, sprzedaż detaliczna w czwartek; GUS opublikuje też listopadowe wskaźniki koniunktury i nastrojów konsumenckich. Jednak te publikacje mogą nie pomóc zbyt wiele w wyjaśnieniu wątpliwości nt tego, co tak naprawdę dzieje się ze wzrostem gospodarczym i rynkiem pracy. Nasze prognozy dla płac i produkcji w budowlance są powyżej konsensusu, w pozostałych przypadkach poniżej. Wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kw. (środa) być może rzucą nieco światła na to co dzieje się z inwestycjami sektora prywatnego i marżami w firmach.
• W kalendarzu mamy też trochę wydarzeń politycznych. We wtorek wysłuchanie PE ws. praworządności w Polsce, a w poniedziałek mija miesięczny termin wyznaczony Polsce przez TSUE na zastosowanie się do decyzji o środkach tymczasowych. To jednak nie będzie głównym tematem przyciągającym uwagę. Dzisiaj odbyło się w TSUE wysłuchanie racji polskiego rządu w tej sprawie, po którym podobno ma zostać wydana ponowna decyzja (jeszcze przed Bożym Narodzeniem).
• W środę Komisja Europejska opublikuje opinie do projektów budżetowych krajów członkowskich, w tym oczywiście dla Włoch.
• W niedzielę 25 listopada ma się odbyć specjalny szczyt UE, zatwierdzający Brexit deal (który w tym tygodniu został przyjęty przez brytyjski rząd). To jednak nie rozwiewa niepewności wokół Brexitu, bo porozumienie musi być również ratyfikowane przez brytyjski parlament, a co do tego są coraz większe wątpliwości m.in. ze względu na spory w obozie rządzącym w UK.

Wnioski rynkowe
Początek tygodnia na rynku może być wciąż trochę nerwowy na rynku walutowym, m.in. pod wpływem niepewności dot. Brexitu. Spodziewamy się jednak osłabienia dolara do euro, co powinno ograniczać skalę wzrostu EURPLN. Rentowności obligacji na początku tygodnia mogą być wciąż podwyższone w związku z aktywnością niektórych krajowych banków. W dalszej perspektywie spodziewamy się poprawy wycen, m.in. pod wpływem danych wskazujących na hamowanie gospodarki i wciąż bardzo dobre informacje o krajowym budżecie.

 

Pełna treść:

2018-11-09

Konserwatywna projekcja


Najbliższy tydzień w pigułce

• Po hucznych obchodach 100-lecia niepodległości i przedłużonym w ostatniej chwili weekendzie czeka nas w nowym tygodniu całkiem sporo atrakcji.
• We wtorek rano analitycy NBP przedstawią nowy Raport o inflacji i omówią szczegóły projekcji, która – przypomnijmy – pokazała znacznie wyższą niż poprzednio ścieżkę inflacji (wyraźnie powyżej celu w 2019 r.) i nieco mocniejsze spowolnienie wzrostu PKB. Dla RPP takie prognozy to wciąż nie jest argument za rozważaniem podwyżek stóp, ponieważ (a) wyższa inflacja to głównie efekt szoku podażowego (ceny energii), na co polityka pieniężna nie ma wpływu; (b) założenia dot. wzrostu cen energii były wg Prezesa NBP ‘konserwatywne’ (czytaj: przesadzone). W zasadzie trudno się z tym nie zgodzić (naszym zdaniem URE zaakceptuje podwyżki detalicznych cen prądu nie wyższe niż 3-4%), ale wydaje nam się, że RPP może nie doceniać pośredniego wpływu wyższych cen energii na inflację bazową. Te jednak objawiać się będą stopniowo, więc jeszcze przez wiele miesięcy utrzymywać się będzie podejście „wait-and-see” w polityce pieniężnej.
• We wtorek po południu wrześniowe dane o bilansie płatniczym, które naszym zdaniem pokażą odbicie w eksporcie i imporcie oraz prawie wyzerowane saldo obrotów bieżących (w sumie całkiem pozytywne informacje, ale w otoczeniu innych publikacji tego tygodnia rynek raczej nie zwróci na nie większej uwagi).
• W środę potencjalnie najważniejsza publikacja tygodnia - wstępny odczyt PKB za III kw. Naszym zdaniem pierwszy raz od ponad roku zobaczymy dynamikę PKB wyraźnie poniżej 5% (nasza prognoza 4,5%, konsensus 4,7% r/r), ale na szczegółową strukturę przyjdzie nam zaczekać do końca miesiąca.
• Poznamy też finalne dane o październikowej inflacji, które potwierdzą zapewne wstępny odczyt 1,7% r/r, spójny z lekkim wzrostem inflacji bazowej do 0,9% r/r (te dane w czwartek). Wyraźny ruch inflacji w górę rozpocznie się naszym zdaniem dopiero po Nowym Roku.
• Oprócz czynników krajowych pojawi się sporo informacji za granicą, w tym dane dot. aktywności ekonomicznej i inflacji w Europie i USA. We wtorek Włochy mają zaprezentować nowe propozycje dot. budżetu po ich odrzuceniu przez KE.

Wnioski rynkowe
Na początku tygodnia spodziewamy się lekkiej przeceny PLN w ramach realizacji zysków po ostatnim ruchu EURPLN w dół, ale w drugiej części tygodnia oczekujemy poprawy nastrojów na rynkach akcji i osłabienia dolara, co powinno stabilizować złotego. W przypadku rynku długu, presja na wzrost rentowności powinna zostać zatrzymana w połowie tygodnia pod wpływem słabszych od konsensusu danych o polskim PKB i amerykańskiej inflacji.

 

Pełna treść:

Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr. KRS 0000008723. NIP 896-000-56-73. REGON 930041341. Wysokość kapitału zakładowego 1 020 883 050 zł. Wysokość kapitału wpłaconego 1 020 883 050 zł.